• דרגת זיהום
  • 1
  • 2
 • רמת אבזור בטיחותי
  • 6
  • 7

הדילמה החשמלית

מה ההבדל בין רכב היברידי, להיברידי-נטען (PHEV) או לחשמלי טהור (BEV), ומה יש למותג הרכב החשמלי המוביל בישראל MG להציע לכם?

וודאי שמתם לב שבכבישי ישראל נוסעות יותר ויותר מכוניות בעלות הנעה חשמלית. אז אם גם אתם רוצים להצטרף למהפכה החשמלית אבל לא יודעים מה ההבדל בין הנעה היברידית, להיברידית-נטענת או להנעה חשמלית טהורה, להלן הסבר לגבי כל אחד מסוגי ההנעה החשמלית.

הנעה היברידית Hybrid

רכב היברידי הוא רכב שמצויד גם בהנעה רגילה עם מנוע בעירה פנימית וגם במנוע חשמלי. ישנן כמה סוגי הנעה היברידית כאשר הבידול המרכזי הוא בין Mild-Hybrid ל-Full-Hybrid. ברכב שהוא Mild-Hybrid, המנוע החשמלי והסוללות קטנים יחסית ואינם משמשים להנעת הרכב בכוחות עצמם. המנוע החשמלי משמש רק כמנוע עזר להתנעת מנוע הבנזין, לתפעול מערכות חשמליות כשמנוע הבנזין כבוי ובמקרים מסויימים גם למתן תוספת כוח (Boost) למשל בעת האצה או נסיעה מאומצת.

ברכב Full-Hybrid לעומת זאת, יש מנוע בעירה פנימית בדומה לרכב בנזין רגיל, אבל המנוע החשמלי וצבר הסוללות שלו גדולים יותר. ברכב כזה יש מערכת ניהול ממוחשבת שקובעת  באיזה מנוע להשתמש בהתאם לתנאי הדרך, כאשר המנוע החשמלי משמש בעיקר לנסיעה בתוך העיר ובפקקים ויכול לתת גם תוספת כוח למנוע הבעירה הפנימית. קיימים רכבים היברידיים בהם ניתן לנסוע גם נסיעה חשמלית טהורה, אם כי לטווח קצר יחסית ובמהירות נמוכה.  

רכב היברידי-נטען (PHEV)

ברכב היברידי-נטען (PHEV) הסוללות גדולות יחסית ונטענות על ידי מקור מתח חיצוני (עמדת טעינה ביתית או ציבורית או שקע ביתי). הודות לקיבולת הגבוהה של הסוללות, הן יכולות להניע את הרכב בעצמן ומנוע הבעירה הפנימית נכנס לפעולה כשיש צורך בתוספת כוח (למשל בעת האצה), או כאשר הסוללה מתרוקנת. הנעה היברידית-נטענת מאפשרת שילוב של הטוב משני העולמות – גם הנעה חשמלית נקייה וחסכונית, וגם טווח נסיעה משולב ארוך.

רכב חשמלי טהור BEV

רכב חשמלי טהור מונע אך ורק בכוח החשמל עם מנוע (או מנועים) חשמלי וסוללה בעלת קיבולת גבוהה. ברכב כזה יתרונות ההנעה החשמלית מנוצלים במלואם, עם אפס פליטת מזהמים וצריכת דלק. חוויית הנהיגה חרישית ונטולת רעידות ועלויות האנרגיה (טעינת הסוללות) נמוכות באופן משמעותי מאשר עלויות הדלק ברכב עם מנוע בנזין.

בדרך כלל, לרכב חשמלי יש טווח נסיעה קצר מזה של רכב בעל מנוע בעירה פנימית או רכב היברידי. עם זאת, מרבית המכוניות החשמליות מציעות טווח נסיעה ארוך מ- 300 קילומטרים שמספיק להתנהלות יומיומית עם טעינה בשעות הלילה. זאת ועוד, עככל שחולף הזמן, הסוללות משתכללות, טווחי הנסיעה מתארכים ופריסת עמדות הטעינה נמצאת במגמת גידול. עם זאת, כיום עדיין עדיף להחזיק בעמדת טעינה ביתית עבור רכב חשמלי.

מותג הרכב החשמלי של ישראל

MG שייך לאחד מיצרני הרכב הגדולים בעולם SAIC, שהשקיע בו מאות מיליוני דולרים והפך אותו למוביל בתחום ההנעה החשמלית. MG ממזג בין ערכי המותג המסורתיים כמו הנאה מנהיגה, מקוריות ושימושיות, לבין מערכות הנעה חשמלית וטכנולוגיות מתקדמות.

הדגם הראשון ה-100% חשמלי הוא MG ZS EV החדש משלב את כל היתרונות של רכב פנאי ומגיע בגרסה משופרת עם טווח נסיעה של 320 או 440 ק"מ, בהתאם לנפח הסוללה:  50.3 קילוואט ו-69.9 קילוואט.

הדגם השני של MG בעל הנעה חשמלית הוא EHS PHEV, רכב פנאי גדול ומרשים בעל הנעה היברידית-נטענת עם הספק משולב של 258 כוחות סוס ומומנט משולב של 48.9 קג"מ! נתונים אלו יחד עם תיבת הילוכים מהפכנית בעלת 10 הילוכים, מביאים לביצועים עוצרי נשימה עם תאוצה למאה קמ"ש תוך 6.9 שניות בלבד.

ל-MG EHS PHEV טווח נסיעה חשמלי טהור של 52 ק"מ והודות לכך שיש לו גם מנוע בעירה פנימית, טווח הנסיעה שלו אינו מוגבל על ידי קיבולת הסוללה. הוא מצויד במערכות בטיחות אקטיביות ובחבילת אבזור עשירה במיוחד הכוללת בין השאר 4 מצלמות חניה עם מבט-על, ריפודי עור בשילוב אלקנטרה, מערכת מולטימדיה עם מסך "10.1, גג שמש פנורמי, דלת תא מטען חשמלית ועוד.

החידוש הבא של MG יגיע בקרוב לישראל בדמות הדגם החדש ביותר של המותג: Marvel R Electric. זהו רכב פנאי גדול ומתקדם בעל עיצוב היי-טקי מלוטש עם מערכת הנעה חשמלית עוצמתית (288 כ"ס), ביצועים מסחררים וטווח נסיעה של כ-400 קילומטרים! בהחלט יש למה לצפות.

אז אם אתם רוצים להצטרף למהפכה החשמלית ולבחור ברכב בעל הנעה חשמלית – היברידית, היברידית-נטענת או חשמלית טהורה – אתם מוזמנים לבחון את דגמי MG, מותג הרכב החשמלי המוביל בישראל.

* נתוני צריכת הדלק, צריכת החשמל וטווח הנסיעה הינן מבדיקות מעבדה שהתקבלו מהיצרן. נתונים אלו בפועל מושפעים מתנאי הדרך, מתחזוקת הרכב וממאפייני הנהיגה ולכן עלול להיווצר פער משמעותי ביחס לנתוני המעבדה.

מתעניינים בדגמי MG?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בקרוב

  WhatsApp להתקשר אלינו 073-2005308